3- ماه شعبان

*اتفاقات مهم ماه شعبان*

شعبان ماه بسیار شریفی است و پیامبر (ص) می فرمودند: شعبان ماه من است و بنا به گفته بزرگان شعبان ماه تحلیه ( زدودن زنگ آینه دل و آراستن جان به کمک اذکار و اعمال خاص این ماه ) می باشد.

 این ماه نیز به قدوم مبارک امامان معصوم (ع) ماه سرور شیعه است و شهادت هیچ یک از نعصومین در این ماه واقع نشده است.

 

"سوم شعبان"

ولادت با سعادت امام حسین (ع)

در سال 4 هجری قمری سید الشهداء عالم را به نور خود منور فرمود. پدر بزرگوارشان حضرت امیرالمومنین (ع) و مادر گرامی ایشان حضرت فاطمه زهرا (ع) دخت پیامبر جلیل قدر اسلام می باشند. نام مبارک آن حضرت در تورات شبیر و در انجیل طاب است.

"چهارم شعبان"

ولادت حضرت ابوالفضل (ع)

در سال 26 هجری قمری حضرت قمر بنی هاشم به دنیا آمد. نام مشهور آن حضرت عباس (ع) است. پدرشان حضرت امیرالمومنین (ع) و مادرشان حضرت ام البنین فاطمه (ع) دختر حزام کلابیه است.

 

"پنجم شعبان"

ولادت امام زین العابدین (ع)

در سال 38 هجری قمری در زمان امیرالمومنین (ع) به دنیا آمدند . نام آن حضرت علی است و مشهورترین لقب مبارکش زین العابدین و سجاد است. پدرشان امام حسین (ع) و مادرشان حضرت شهربانو است.

"یازدهم شعبان"

ولادت حضرت علی اکبر (ع)

در سال 33 هجری قمری شبیه ترین مردم به خاتم الانبیاء حضرت علی اکبر (ع) به دنیا آمدند. پدرشان امام حسین (ع) و مادرشان لیلی بنت مُرّه ثقفی است. زمانی که امام حسین (ع) برای صوت قرآن پیامبر (ص) دلشان تنگ می شد، می فرمودند: "علی برای من قرآن بخوان."

 

"پانزدهم شعبان"

ولادت با سعادت منجی عالم بشریت حضرت بقیه الله الاعظم

در سال 255 ه.ق شب جمعه در سامراء ولادت ایشان واقع شده است.  پدرشان حضرت امام حسن عسگری (ع) و مادرشان حضرت نرجس خاتون (ع) است. در این شب برات آزادی از آتش برای افراد زیادی نوشته می شود و آن را "شب برات" و "شب رحمت" گویند.

در غیبت صغری چهارتن از بزرگان شیعه وکیل و سفیر و نائب خاص امام زمان (ع) بودند که خدمت آن حضرت می رسیدند پس از این دوره آغاز غیبت کبری شروع شد که هنوزهم ادامه دارد.

*در گذشت علی بن محمد سمری، نائب خاص امام زمان و پایان غیبت صغری

ایشان به مدت 3 سال نیابت خاص امام عصر (ع) را بر عهده داشتند و پس از وفات ایشان غیبت کبری شروع شد.

 

"هجدهم شعبان"

*وفات حسین بن روح نوبختی نایب امام زمان

در سال 326 ه.ق نایب سوم حضرت صاحب الامر(عج) جناب حسین بن روح نوبختی در بغداد به عالم بقا رحلت کرد و در همانجا دفن شد.

 

"نوزدهم شعبان"

*جنگ بنی المصطلق

در سال 6ه.ق غزوه بنی المصطلق اتفاق افتاد. در این جنگ غلبه و نصرت از آن مسلمین بود. مصطلق منزلی بین مکه و مدینه است که منسوب به مصطلق است. او اول کسی است که دین اسماعیل(ع) را تغییر داد و قبله خود را به پرستیدن هُبَل فرمان داد و آن را در کعبه نصب کرد.

 

"تتمه ماه شعبان"

*در سال 45 ه.ق حفصه از دنیا رفت و مروان بر جنازه او نماز خواند. حفصه دختر عمر بن الخطاب ابتدا همسر خنیس بن عبدالله بود. بعد از فوت خنیس عمر او را به عقد پیامبر (ص) در آورد.

*مرگ مغیره بن شعبه

در سال 50 ه.ق در سن 70 سالگی در حالیکه از طرف معاویه حاکم کوفه بود به درک واصل شد. مغیره از اصحاب صحیفه ملعونه و لیله عقبه و اصحاب سقیفه است.

او از کسانی بود که در آتش زدن در منزل امیرالمومنین (ع)، شکستن در، کتک زدن به حضرت فاطمه زهرا(س) و سقط جنین شریک بود.