12-ماه جمادی الاول

*وقایع مهم تاریخی ماه جمادی الاول

*پنجم جمادی الاول

ولادت با سعادت حضرت زینب در مدینه طیبه در سال پنجم یا ششم واقع شده است. پدر بزرگوار آن حضرت امیرالمومینن و مادر گرامی ایشان حضرت فاطمه (س) است. همسر آن حضرت جنب عبدالله بن جعفر بن ابی طالب و فرزندانشان علی، عون، عباس، محمد و ام کلثوم هستند که عون و محمد در کربلا شهید شدند. کنیه های خاص آن حضرت ام المصائب، ام النوائب و ام الرزایا است. القاب آن مخدره بسیار است و از آن جمله؛ عیله بنی هاشم، صدیقه صغری، عالمه غیر معلمه و... .

*ششم جمادی الاول

جنگ موته

در سال هفتم هجرت در چنین روزی جنگ موته به وقوع پیوست. این جنگ از آنجا آغاز شد که حارث بن امیر ازدی حامل نامه ای از پیامبر به قیصر روم بود اما در زمین های موته سردار لشکر روم او را دستگیر کرد و گردنش را زد. پیامبر (ص) از شنیدن این خبر بسیار ناراحت شدند و لشکری به موته روانه فرمودند. در این جنگ پیامبر(ص) و امرالمومنین (ع) شرکت نداشتند.

 

*دهم جمادی الاول

1-جنگ جمل

در سال 36ه.ق اتفاق افتاد و بصره فتح شد. بعد از بیعت مردم با امیرالمومنین، طلحه و زبیر به بهانه عمره از مدینه خارج شدند و به عایشه پیوستند. عبدالله بن عمر که قبلا عامل عثمان در بصره بود و از طرف امیرالمومنین عزل شده بود به مکه آمد و شتری برای عایشه آورد و به طرف بصره حرکت کردند؛ پس از وردود به بصره به خانه عامل امیرالمومنین حمله کردند و او را اسیر کردند، حضرت برای مقابله با آنها به طرف بصره حرکت کرد. آخرالامر که پیروزی نصیب لشکر امیرالمومنین شد، حضرت نزد عایشه آمدند و فرمودند: آیا پیامبر به تو امر نفرموده بود که در خانه خویش بمانی و بیرون نیایی؟

 

 

2-تحویل پیراهن امام حسین (ع) به حضرت زینب (ع)

در این روز حضرت زهرا (س) پیراهن ابراهیم خلیل الرحمن را به زینب کبری دادند و فرمودند: "هنگامی که برادرت حسین (ع) این پیراهن را از تو خواست، بدانکه ساعتی یشتر مهمان تو نیست و سپس به دست اولاد زنا کشته می شود.

 

*سیزدهم جمادی الاول

شهادت حضرت زهرا (س)

شهادت دختر خاتم الانبیاء  پس از گذشت 75 روز از رحلت پیامبر در چنین روزی واقع شد.

 

*وفات جناب عبدالمطلب

در هشتمین سال ولادت پیامبر (ص) حضرت عبدالمطلب از دنیا رفتند.