می‌گویند امام حسن(ع) زنان متعدد داشتند، آیا اینگونه است؟!
 تازهای سایت
 
 
می‌گویند امام حسن(ع) زنان متعدد داشتند، آیا اینگونه است؟!

می‌گویند امام حسن(ع) زنان متعدد داشتند، آیا اینگونه است؟!

در خصوص تعداد همسران امام حسن(ع) روایت بسیاری جعل شده و مطالبی دور از حقیقت در کتب تاریخی نقل شده و نسبتهای ناروایی به ساحت مقدس امام حسن(ع) داده شده است. با مطالعه این روایات دیده می شود ریشه این حرف در تاریخ به 4 نفر برمی‌گردد:

1-یحیی بن علا     2-ابولحسن مدائنی      3-شبلنجی             4-ابوطالب مکی

راویان فوق نه تنها از نظر عالمان شیعه مورد وثوق نیستند؛ بلکه علمای اهل سنت نیز آنها را قبول ندارند.

در خصوص این چهار نفر در منابع اهل سنت آمده است:

  • یحیی بن علاء : کذاب و جعال است. مطالبی که می گوید دروغ است و قابل پذیرش نیست.(مسند احمد حنبل، تهذیب التهذیب، عسقلانی، ج11، ص261)
  • مدائنی: مبلغ رسمی بنی امیه بوده و اشعاری در مدح معاویه دارد. (میزان الاعتدال ذهبی، ج3، ص153؛‌ لسان المیزان، عسقلانی، ج4، ص252). همچنین مسلم در کتاب صحیح مسلم از مدائنی حدیث نقل نمی‌کند و می‌گوید دروغگوست.
  • شبلنجی سندی درباره حرفش نمی دهد و می‌گوید زنها گفته‌اند.
  • ابوطالب مکی : معروف به خبط دماغ بود، کسی که عقلش را از دست داده و پریشان گوست(البدایه و النهایه، ابن کثیر، ج11، ص319؛ لسان المیزان، عسقلانی، ج5، ص30)

این چهار نفر ریشه اصلی این حرف هستند، متاسفانه برخی نویسندگان شیعه بدون دقت،  برخی از این اسرائیلیات را در کتابهای خودشان آورده اند.

به گفته عالم بزرگ شریف القرشی از شاگردان علامه امینی، صاحب کتاب ارزشمند «حیاه الامام الحسن» از دلایل دروغ بودن این نسبت به امام حسن(ع) این است که گفته می‌شود چند صد زن از زنان امام حسن مجتبی(ع)  دنبال جنازه امام گریه می‌کردند؛ در حالیکه در صدر اسلام زنان به علت کراهت حضور زن، در تشیع جنازه شرکت نمی کردند. شاهد این مطلب عدم حضور حضرت زینب در تشییع است. هنگامی که حضرت ابوالفضل(ع) از تشیع برگشتند حضرت زینب(س) از ایشان پرسیدند برادرم را کجا دفن کردید؟ پس از تعریف ماوقع حضرت زینب(س) سر بر دیوار گذاشتند و فرمودند: با جنازه سبط پیامبر(ص) چه کردند!

بنابراین وقتی زنها در تشییع جنازه شرکت نمی‌کردند از کجا نقل می شود چند صد زن از زنان امام حسن(ع) در تشییع آمده بودند و می‌گریستند!!!!

ریشه این حرفها به این ضرب المثل عرب نیز برمی‌گردد که اگر کسی جنگ نکند باید زن بگیرد و با زنانش بنشیند و اهل میدان نیست. آنها برای توهین به این امام بزرگوار این حرفها را می زدند و احادیث جعل می کردند. این نیز گوشه ای دیگر از مظلومیت امام حسن مجتبی(ع) است.

افزون بر این، دادن چنین نسبت‌هایی بیانگر نگاهی کوته بینانه ونشات گرفته از عدم شناخت امام است، امامی که مصداق آیه تطهیر و معصوم است، میزان و شاقول زندگی بشر است و طبق آیه 73 انبیاء « وَجَعَلْنَاهُمْ اَئِمَّهً یَهْدُونَ بِاَمْرِنَا وَاَوْحَیْنَا إِلَیْهِمْ فِعْلَ الْخَیْرَاتِ » فعل الخیرات بر آنها وحی می‌شود چگونه می‌توان گفت به علت مسائل جنسی و شهوترانی به تعدد زوجات روی آورده اند!!!

********************

پاورقی:

1-بوالحسن مدائنی:کان الحسن کثیر التزویج... و قال اُحصِیَ زوجات الحسن فکنّ سبعین امراه؛ حسن بن علی، بسیار ازدواج می‏کرد؛ وقتی همسرانش را شمردند، به هفتاد تن رسید»  

2- ابوطالب مکّی: انه تزوّج ماتین و خمسین امراهً و قیل ثلثمائه و کان علیٌّ یضجرُ من ذلک؛ حسن بن علی 250 زن به همسری خود درآورد و بلکه گفته شده با سیصد زن ازدواج نمود و پدرش علی بن ابی‏طالب از این امر، رنج می‏برد.

منبع: سخنرانی دکتر اسدی گرمارودی، جلسه اول از مجموعه سبط اکبر

سه شنبه 7 ارديبهشت 1400  17:44

آخرين تاريخ بازديد : سه شنبه 30 شهريور 1400  23:59:10
تعداد بازديد از اين خبر : 52680