آیا فردی که غرق شده یا جسدش سوخته فشار قبر دارد؟
 تازهای سایت
 
 
آیا فردی که غرق شده یا جسدش سوخته فشار قبر دارد؟

آیا فردی که غرق شده یا جسدش سوخته فشار قبر دارد؟

نفس به اقتضای درجاتی که دارد پس از جدا شدن از بدن(مرگ) جایگاهش مطرح می‌شود؛‌ یعنی وارد برزخ دوزخی یا جنت دوزخی می‌گردد. در اثبات این سخن خداوند به داستان حبیب نجار، مومن آل یاسین اشاره می‌کند که به هدایت مردم مشغول بود؛ اما آنها با او درافتادند و سرانجام او را کشتند. پس از آنکه روح او وارد عالم برزخ شد،‌ حبیب نجار گفت: ای کاش قوم من می‌فهمیدند که کجا هستم و خداوند چه کرامتی برای من قرار داد و با چه کسانی محشور هستم.

قِیلَ ادْخُلِ الْجَنَّهَ قَالَ یَا لَیْتَ قَوْمِی یَعْلَمُونَ ﴿یس/26﴾ بِمَا غَفَرَ لِی رَبِّی وَجَعَلَنِی مِنَ الْمُکْرَمِینَ ﴿یس/27﴾

[سرانجام به جرم ایمان کشته شد و بدو] گفته شد به بهشت درآی گفت: ای کاش قوم من می‏ دانستند 

که پروردگارم چگونه مرا آمرزید و در زمره عزیزانم قرار داد. 

منظور از قبر مکانی نیست که جسد را درون آن می‌گذارند. نفس به محض جدا شدن از بدن به اقتضای درجه‌ای که دارد بعد از مرگ وارد عالم قبر می‌شود. عالم قبر، یعنی عالم ورود نفس به عالم برزخ (بهشت دوزخی یا جهنم دوزخی)؛‌ از این رو از پیغمبر(ص) و ائمه(ع) روایت شده است: «القبرُ إمَّا رَوْضَهٌ مِنْ ریاضِ الجنَّهِ وإمَّا حُفْرهٌ مِنْ حُفَرِ النار، قبر یا باغی از باغ‌های بهشت یا حفره‌ای از آتش جهنم است.» به عبارت دیگر قبر، مدخل و دروازه عالم برزخ برای نفس است؛  از این رو منظور از فشار قبر، عذابی است که نفس متوجه آن می‌شود حال چه دفن شود،‌ چه سوزانده شود و ... . بدین جهت برخی از بزرگان گفته‌اند از همان لحظه قبض روح شب اول قبر شروع می شود و باید نماز لیله الدفن را به جا آورد.

منبع: سخنرانی دکتر اسدی گرمارودی، موضوع معاد برهانی در آیات قرآنی، جلسه هفدهم

خلاصه و متن جلسه هفدهم

به کوشش خانم خرم نژاد

جمعه 10 ارديبهشت 1400  5:58

آخرين تاريخ بازديد : سه شنبه 30 شهريور 1400  23:43:56
تعداد بازديد از اين خبر : 50909