چرا طبق فرمایش پیامبر(ص) و ائمه اطهار(ع) اولین مظلوم در تاریخ انسانیت امیرالمومنین(ع) هستند؟
 تازهای سایت
 
 
چرا طبق فرمایش پیامبر(ص) و ائمه اطهار(ع) اولین مظلوم در تاریخ انسانیت امیرالمومنین(ع) هستند؟

چرا طبق فرمایش پیامبر(ص) و ائمه اطهار(ع) اولین مظلوم در تاریخ انسانیت امیرالمومنین(ع) هستند؟

برای پاسخ به این سوال ابتدا لازم است ظلم و ظالم ترین فرد از منظر قرآن کریم مورد بررسی قرار گیرد. ظلم در لغت به معنای کار بی جا، تعدی از حد وسط، ضرر و اذیت و آزار رساندن است. ظلم مقابل عدل و مقول به تشکیک است و درجات و مصادیق فراوانی دارد. یکی از مصادیق ظلم تعدی از حدود الهی است که موارد بسیاری در زیر مجموعه آن قرار می‌گیرند. خداوند در آیه 229 سوره بقره می فرماید:

...  تِلْکَ حُدُودُ اللَّهِ فَلَا تَعْتَدُوهَا وَمَنْ یَتَعَدَّ حُدُودَ اللَّهِ فَاُولَئِکَ هُمُ الظَّالِمُونَ 

 اینست ‏حدود احکام الهی پس از آن تجاوز مکنید و کسانی که از حدود احکام الهی تجاوز کنند آنان همان ستمکارانند.

و در سوره انعام آیه 33 آمده است:

قَدْ نَعْلَمُ إِنَّهُ لَیَحْزُنُکَ الَّذِی یَقُولُونَ فَإِنَّهُمْ لَا یُکَذِّبُونَکَ وَلَکِنَّ الظَّالِمِینَ بِآیَاتِ اللَّهِ یَجْحَدُونَ 

 به یقین می‏ دانیم که آنچه می‏ گویند تو را سخت غمگین می ‏کند در واقع آنان تو را تکذیب نمی کنند بلکه ظالمان آیات خدا را انکار می کنند.

در این آیه خداوند به پیامبر(ص) می‌فرمایند: تو آیتی از آیات الهی هستی و ظالم کسی است که آیات الهی و حجت خدا را تکذیب نمایند. همان گونه که در دعای افتتاح آمده امیرالمومنین(ع) آیت الکبری، آیت بزرگ الهی هستند؛ از این رو کسی که آیت الهی را تکذیب کند ظالم است.

در آیه 49 سوره عنکبوت ظالم کسی معرفی می شود که «اُوتُوا الْعِلْمَ، کسانی که قرآن در سینه‌های آنان است» را انکار کند:

بَلْ هُوَ آیَاتٌ بَیِّنَاتٌ فِی صُدُورِ الَّذِینَ اُوتُوا الْعِلْمَ وَمَا یَجْحَدُ بِآیَاتِنَا إِلَّا الظَّالِمُونَ 

بلکه [قرآن] آیاتی روشن در سینه‏ های کسانی است که علم [الهی] یافته‏ اند و جز ستمگران منکر آیات ما نمی ‏شوند.

منظور از کسانی به آنها علم داده شده معصومین(ص) هستند، زیرا حقیقت قرآن را لمس نمی کند مگر مطهرون،«لا یَمَسُّهُ إِلَّا الْمُطَهَّرُونَ (واقعه/79)»، کسانی که آیه تطهیر (إِنَّمَا یُرِیدُ اللَّهُ لِیُذْهِبَ عَنْکُمُ الرِّجْسَ اَهْلَ الْبَیْتِ وَیُطَهِّرَکُمْ تَطْهِیرًا ) در شان آنان نازل شده است.  امیرالمومنین(ع) در جنگ صفین فرمودند: من قرآن ناطق هستم.

از منظر قرآن ظالمترین فرد کسی است که آیات خدا را تکذیب کند:

وَمَنْ اَظْلَمُ مِمَّنِ افْتَرَی عَلَی اللَّهِ کَذِبًا اَوْ کَذَّبَ بِآیَاتِهِ إِنَّهُ لَا یُفْلِحُ الظَّالِمُونَ(انعام/21)

و کیست ‏ستمکارتر از آن کس که بر خدا دروغ بسته یا آیات او را تکذیب نموده بی تردید ستمکاران رستگار نمی ‏شوند.

هر آیتی از آیات الهی تکذیب شود و چیز دیگری جای آن گذاشته شود مصداق بدترین ظلم است. حال آیت کبری کنار گذاشته شد و افرادی دیگر جایگزین آیت الهی شدند!

آه آه از دست صرافان گوهر ناشناس

هر زمان خرمهره را با دُر برابر می‌کنند

 

آیا چنین مردمانی قرار است رستگار شوند؟

حضرت فاطمه(س) در خطبه فدک و هنگام عیادت زنان مدینه از ایشان  فرمودند: می‌دانید با این جابه جایی که انجام دادید چه کردید؟ جامعه الهی را از تعالی بازداشتید. بال مرغ اسلام را بریدید و اسلام دیگر پرواز نخواهد کرد.

امیرالمومنین نیز از ظلمی که بر ایشان وارد شده بود شکوه می کنند و می فرمایند: الدّهر انزلنی ثمّ انزلنی حتّی قیل معاویه و علی؛  ببین روزگار چه کرده مرا چقدر پایین می‌آوردند که همسنگ معاویه می کنند.

زآنان که دل تو را شکستند

در دوره ما هنوز هستند

فَمَنْ اَظْلَمُ مِمَّنْ کَذَّبَ بِآیَاتِ اللَّهِ وَصَدَفَ عَنْهَا سَنَجْزِی الَّذِینَ یَصْدِفُونَ عَنْ آیَاتِنَا سُوءَ الْعَذَابِ بِمَا کَانُوا یَصْدِفُونَ (سوره انعام/157)

خداوند در این آیه  بیان می‌دارد به زودی جزای آنهایی که از آیات الهی روی برگرداندند و نمی‌پذیرند داده می‌شود؛ یعنی در همین دنیا عذاب را می چشند. آیا جامعه انسانی عذابی که علی را کنار زد نچشید؟ آیا مسلط شدن معاویه بر مردم، شمشیر یزید، مسلط شدن بن‌العباس، تو سری خوردن مسلمانان در طول 14 قرن و نرسیدن به شرافت و عزت اسلامی در این مدت بدترین عذاب به خاطر تکذیب و روی گرداندن از آیات الهی نیست؟!

نتیجه مظلومیت آیت حق این است که مردم دچار سوء‌العذاب می‌شوند چون مردم در این ظلم سهیم هستند.

در تاریخ آمده است وقتی که حجاج خونخوار استاندار مدینه شد، عبدالله بن عمر با شنیدن این خبر از ترس شبانه به خانه حجاج رفت و گفت: به نماینده خلیفه بگویید عبدالله بن عمر آمده با او بیعت کند. حجاج گفت: به او بگویید خسته ام،‌ عبدالله بن عمر به خدمتکار گفت: بگویید از پیامبر شنیدم  که فرمود :« مَنْ ماتَ وَ لَمْ یَعْرِفْ إمامَ زَمانِهِ مَاتَ مِیتَهً جَاهِلِیَّه »هرکس بمیرد و امامش را نشناسد، به مرگ جاهلی مرده است، ترسیدم امشب بمیرم و با نماینده خدا بیعت نکرده باشم.  حجاج گفت وارد شود. در حالی که دراز کشیده بود پایش را دراز کرد و گفت: با پایم بیعت کن! عبدالله بن عمر  با پای حجاج بیعت کرد و بعد لگدی به او زد و او را پرت کرد. دست علی را نبوسیدید حال باید پای حجاج را ببوسید.

طبق آیات قرآن انکار آیات الهی بزرگترین ظلم است؛ از این رو نادیده گرفتن حق ولایت، زعامت و رهبری امیرالمومنین(ع) تحدی از حدود الهی و بزرگترین ظلم است و امیرالمومنین(ع)، آیت الکبرای خداوند اولین مظلوم عالم بشریت هستند.

منبع: سخنرانی دکتر اسدی گرمارودی، راز مظلومیت امیرالمومنین(ع) و وظیفه ما

چهارشنبه 15 ارديبهشت 1400  21:6

آخرين تاريخ بازديد : سه شنبه 30 شهريور 1400  23:24:10
تعداد بازديد از اين خبر : 42000