داستان اصحاب کهف چه نکات تربیتی را به ما می‌آموزد؟
 تازهای سایت
 
 
داستان اصحاب کهف چه نکات تربیتی را به ما می‌آموزد؟

1-اگر شرایطی پیش آمد که نگه داشتن دین، سخت یا غیرممکن شد، هجرت کنید. ملائک زمان قبض روح افرادی که به خود ظلم کردند و بد زیستند و عذر می‌آورند که ما توان دینداری نداشتیم می‌گویند زمین خداوند وسیع بود چرا مهاجرت نکردید:

إِنَّ الَّذِینَ تَوَفَّاهُمُ الْمَلَائِکَهُ ظَالِمِی اَنْفُسِهِمْ قَالُوا فِیمَ کُنْتُمْ قَالُوا کُنَّا مُسْتَضْعَفِینَ فِی الْاَرْضِ قَالُوا اَلَمْ تَکُنْ اَرْضُ اللَّهِ وَاسِعَهً فَتُهَاجِرُوا فِیهَا فَاُولَئِکَ مَاْوَاهُمْ جَهَنَّمُ وَسَاءَتْ مَصِیرًا ﴿نساء/97﴾

 

آنان که فرشتگان، جانشان را در حالی که ظالم به خود بوده‌اند می‌گیرند، از آنها پرسند که در چه کار بودید؟ پاسخ دهند که ما در روی زمین مردمی مستضعف و ناتوان بودیم. فرشتگان گویند: آیا زمین خدا پهناور نبود که در آن هجرت کنید؟! پس ماوای ایشان جهنم است و آن بد جایگاه بازگشتی است.

 

انسان در هر شرایطی که قرار بگیرد، می‌تواند حق‌جو و حق‌گو و حق‌پرست باشد. ایستادن حتما نباید با کشته شدن همراه باشد. اگر احساس کردید کشته شدن شما فایده ای ندارد هجرت کنید تا پیامی در تاریخ بگذارید. یک نمونه بارز هجرت در تاریخ، هجرت امام حسین (ع) و حضرت زینب (س) است. هجرت چند گونه است. گاهی هجرت جدا شدن از شرایط و مکانی برای رفتن به شرایط و مکان بهتر و گاهی هجرت از درون خود است، از خودخواهی‌ها و منیت‌ها و شرایط بد درون.

 

2-توجه به خدا داشتن. آنها گفتند خدایا تو می‌دانی که ما به خاطر تو و دین تو هجرت کردیم، پس تو هم رحمتت را شامل حال ما بکن. این رحمت رحمت رحیمیه است؛ زیرا رحمت رحمانیه که شامل حال همگان، حتی دقیانوس نیز می‌شود. آنها از خداوند رحمتی را می‌خواهند که باعث رشد و تعالی آنان شود. خداوند رحمت رحیمیه خود را شامل حال آنان کرد و آنان را  309 سال خواب نگه داشت و بعد آنها را بیدار نمود. (اصحاب کهف از یاران نزدیک امام زمان(ع) هستند.)

 

3-اگر کسی برای خاطر حق و حقیقت و خدا از خلق برید و از امکاناتش دست کشید، خدا حامی اوست و کارش نزد خدا باقی است. آنچنان خدا رشدش را شامل حال اصحاب کهف کرد که در تاریخ جاودانه شدند.

 

منبع: سخنرانی دکتر اسدی گرمارودی، موضوع معاد برهانی در آیات قرآنی، جلسه هجدهم

 متن جلسه هجدهم

به کوشش خانم خرم نژاد

دوشنبه 24 خرداد 1400  1:33

آخرين تاريخ بازديد : چهارشنبه 31 شهريور 1400  0:55:13
تعداد بازديد از اين خبر : 25653