چرا داستان عجیب اصحاب کهف از نظر قران کریم عجیب نیست؟
 تازهای سایت
 
 
چرا داستان عجیب اصحاب کهف از نظر قران کریم عجیب نیست؟

اَمْ حَسِبْتَ اَنَّ اَصْحَابَ الْکَهْفِ وَالرَّقِیمِ کَانُوا مِنْ آیَاتِنَا عَجَبًا ( سوره کهف، ٩)

آیا گمان کردی اصحاب کهف و رقیم از آیات عجیب ما بودند؟!

یکی از نکات ظریف در این آیه این است که قرآن می‌گوید: آیاخواب طولانی اصحاب کهف (309 سال) عجیب است؟ آیا از این عجیب‌تر وجود ندارد؟

میرداماد می‌گوید: وقتی سنگریزه کف دست پیغمبر به سخن آمد و گفت: آمنت بک یا رسول الله، امری چشم‌پرکن بود و همه به تعجب در آمدند؛ ولی آیات قرآن، عقل‌پرکن است. با آنکه خیلی عجیب‌تر هستند اما مردم به ظاهر بیشتر توجه می‌کنند. البته هرچه رشد بشر بیشتر شود امری که عقل را پر کند با ارزش تر خواهد شد تا امر چشم پر کن. به هر حال طبق فرمایش قرآن «بَلْ اَکْثَرُهُمْ لَا یَعْقِلُونَ» اکثریت تدبر نمی‌کنند و اندیشه را به کار نمی‌برند.

در محضر مرد خدایی گفته شد شما شاگرد استاد بزرگی بودید که کراماتی از او نقل شده است، مثلاً می گفت: چرا دیروز این کار را کردی؟گفتند: بله امری عادی بود. عرض شد: عجب! ایشان با تعجب گفتند: اینها تعجب دارد؟!  چرا در خود فرو نمی‌روی تا ببینی که خداوند چه قدرتی به تو داده است. اگر روی خود شناسی کار شود:

رسد آدمی به جایی که به جز خدا نبیند

که تا چه حد است، مقام آدمیت

تعجب در این است که انسان چه مظهری از خدا می تواند باشد و قابلیت رسیدن به چه جایگاهی را دارد. عجائب و آیات خداوند در همه جا ظاهر است و از در و دیوار می بارد؛ اما تعجبی وجود ندارد!

 

منبع: سخنرانی دکتر اسدی گرمارودی، موضوع معاد برهانی در آیات قرآنی، جلسه هجدهم

 متن جلسه هجدهم

به کوشش خانم خرم نژاد

دوشنبه 24 خرداد 1400  1:35

آخرين تاريخ بازديد : سه شنبه 30 شهريور 1400  23:51:39
تعداد بازديد از اين خبر : 26046