چرا به برخی آیات ، آیات مشکله گفته می‌شود مگر کتاب هدایت باید پیچیده و مشکل باشد؟
 تازهای سایت
 
 
پرسش و پاسخ از کتاب حلاوت تبیان تفسیر ایات مشکله قرآن کریم
چرا به برخی آیات ، آیات مشکله گفته می‌شود مگر کتاب هدایت باید پیچیده و مشکل باشد؟

چرا به برخی آیات ، آیات مشکله گفته می‌شود مگر کتاب هدایت باید پیچیده و مشکل باشد؟

  • دقت در آیاتی که با نام مشکله قرآن کریم خوانده شده‌اند، این مطلب را روشن می‌کند که جدا از برخی پیچیدگیها ، یکی از دلایل ایجاد شبهه نسبت به آنها ، غرض‌ورزی عده‌ای بوده است که با هدف لوث کردن حقیقت در جهت نیل به اهدافشان سعی در ایجاد ابهاماتی نموده‌اند . عده‌ای با سوءنیت پاره‌ای مطالب را پیچیده جلوه می‌دهند تا مانع فهم صحیح آن گردند .

کما اینکه با سنت صریح پیامبر(ص) نیز چنین کردند. به عنوان نمونه ایشان به مدت ده‌سال در مدینه به عنوان امام جماعت ، اقامه نماز نمودند و افراد بسیاری آن حضرت را در حال نماز دیده بودند و سنت پیامبر (ص) در اقامه نماز آنقدر پیچیده نبود که امروزه علاوه بر وجود تفاوت در ادای نماز میان شیعه و عامه ، حتی در میان فِرَق گوناگون عامه نیز شاهد یکپارچگی در نحوه اقامه نماز نیستیم...

 

  • اگر قرار بود تمام جزئیات قابل استنباط از آیات ، در قرآن کریم بیان شوند ، حجم آن ، چنان می‌شد که دیگر معجزه محسوب نمی‌گردید، چرا که ایجاز مورد نیاز قرآن کریم ، به عنوان معجزه الهی از میان برداشته می‌شد و بدین ترتیب ، اعجاز آن زیر سوال می‌رفت به همین دلیل بیان همه جزئیات ، اساساً در شان این کتاب آسمانی نیست .در سوره مبارکه نحل آیه ۴۴ میفرماید:

...اَنْزَلْنَا إِلَیْکَ الذِّکْرَ لِتُبَیِّنَ لِلنَّاسِ مَا نُزِّلَ إِلَیْهِمْ ...﴿۴۴﴾

....و ما این ذکر (قرآن) را بر تو‌ نازل کردیم تا آن را برای مردم بیان کنی ...

در آیه مذکور ، روشن می‌سازد که خداوند در قرآن کریم ، تنها به بیان کلیات اکتفا کرده و تبیین و توضیح آن را به پیامبر (ص) واگذار نموده است؛ در نتیجه انسان‌ها باید برای دریافت جزئیات و تبیین آیات، به اهل آن که پیامبر (ص) و ائمه (ع) هستند و از جانب خداوند، عالم به این حقایق می‌باشند رجوع کنند تا جزئیات برای ایشان آشکار و مبرهن گردد و یا در همین سوره آیه ۶۴  میفرماید:

وَمَا اَنْزَلْنَا عَلَیْکَ الْکِتَابَ إِلَّا لِتُبَیِّنَ لَهُمُ الَّذِی اخْتَلَفُوا فِیهِ وَهُدًی وَرَحْمَهً لِقَوْمٍ یُوْمِنُونَ ﴿۶۴﴾

ما قرآن را بر تو نازل نکردیم مگر برای اینکه آنچه را در آن اختلاف دارند، برای آنها روشن کنی و مایه هدایت و رحمت است برای قومی که ایمان می‌آورند .

  • قرآن کریم ، خود صراحتاً اشاره می‌فرماید که یکی از حکمت‌های ابهام عمدی و پیچیدگی ظاهری برخی آیات، شناخته شدن غرض‌ورزان است .( مانند: آیه۲سوره مبارکه عنکبوت و آیه ۷ سوره مبارکه آل‌عمران).

 

  • برای جلوگیری از تحریک دشمنان صدر اسلام و منافقین به تحریف قرآن کریم و در جهت مصونیت آن ، خداوند گاهی مطالب را با اشاره ، کنایه و تا حدی مبهم بیان کرده است . به طور مثال : در مواردی که از امامت و اهل‌بیت (ع) سخن به میان آمده است اگر موضوع آشکارا و صریح بیان می‌شد چه بسا حداقل فتنه‌ای که صورت می‌گرفت آن بود که اینگونه آیات را حذف و قرآن را تحریف می‌کردند و بدین ترتیب نسخه‌های قرآن نیز مانند تورات و انجیل در میان مردم متعدد می‌شد .

با جمع‌بندی نکات فوق این نتیجه حاصل خواهد شد که عبارت «آیات مشکله» به معنای وجود اشکال در خود آیات نمی‌باشد؛ بلکه بدین معناست که همانند متشابهات قرآن کریم که فهم آنها به راحتی محکمات نیست و باید برای درک هرچه بیشتر، این آیات را به آیات محکم و سنت معصومین(ع) ارجاع دهیم ، فهم برخی آیات قرآن کریم نیز دقت بیشتری را می‌طلبد و از این روست که آنها را آیات مشکله نامیده‌اند .

در این راستا علمای بزرگ شیعه در طول تاریخ زحمات بسیاری کشیده‌اند تا نکاتی را که اهل‌بیت(ع) به دقت و توجه  در آنها سفارش کرده‌اند، به مردم بشناسانند .

 

منبع: حلاوت تبیان، دکتر اسدی گرمارودی، ص20-15

از مباحث کلاس های روز سه شنبه بانوان

دوشنبه 9 ارديبهشت 1398  23:11

آخرين تاريخ بازديد : سه شنبه 1 مهر 1399  16:20:0
تعداد بازديد از اين خبر : 6569