حقانیت امیرالمؤمنین(ع)

چرا سادات خود را منتسب به حضرت رسول(ص) می دانند در حالیکه نسب از دختر منتقل نمی شود!

۰۸ اسفند ۱۴۰۰ | ۱۵:۳۶ کد : ۳۹ تازه های سایت
تعداد بازدید:۹۵
امام کاظم(ع) از هارون پرسیدند: پدر عیسی(ع) که بود؟ هارون در جواب گفت: عیسی پدری نداشت. حضرت فرمودند: خداوند ایشان را از طریق مادرش به ذریه انبیاء ملحق گردانید و ما نیز از طریق مادرمان فاطمه الزهرا(س) ذریه پیغمبر(ص) هستیم....

پاسخ سلطان الواعظین:  در کتاب عیون اخبار الرضا از شیخ صدوق و کتاب احتجاج از طبرسی آمده است که امام موسی کاظم (ع) فرمودند: روزی به مجلس خلیفه هارون الرشید وارد شدند و هارون ازایشان پرسید: «چگونه شما می گویید که ما ذریه پیغمبر(ص) هستیم در حالیکه پیامبر(ص) پسری نداشت و می دانیم که نسل انسان از پسر است نه دختر؟»

ایشان  در جواب آیه 84 سوره انعام را قرائت نمودند:

وَوَهَبْنَا لَهُ إِسْحَاقَ وَیَعْقُوبَ کُلاًّ هَدَیْنَا وَنُوحًا هَدَیْنَا مِن قَبْلُ وَمِن ذُرِّیَّتِهِ دَاوُودَ وَسُلَیْمَانَ وَأَیُّوبَ وَیُوسُفَ وَمُوسَى وَهَارُونَ وَکَذَلِکَ نَجْزِی الْمُحْسِنِینَ ﴿۸۴ وَزَکَرِیَّا وَیَحْیَىٰ وَعِیسَىٰ وَإِلْیَاسَ کُلٌّ مِنَ الصَّالِحِینَ(85)

و اسحاق و یعقوب را به او (ابراهیم) بخشیدیم و هر کدام را هدایت کردیم و نوح را (نیز) قبلا هدایت نمودیم و از فرزندان او داود و سلیمان و ایوب و یوسف و موسی و هارون را (هدایت کردیم) و اینچنین نیکوکاران را پاداش می‏دهیم.(84) و (همچنین) زکریّا و یحیی و عیسی و الیاس را؛ همه از صالحان بودند..

امام کاظم(ع) از هارون پرسیدند: پدر عیسی(ع) که بود؟ هارون در جواب گفت: عیسی پدری نداشت. حضرت فرمودند: خداوند ایشان را از طریق مادرش به ذریه انبیاء ملحق گردانید و ما نیز از طریق مادرمان فاطمه الزهرا(س) ذریه پیغمبر (ص)هستیم.

فخر رازی (از علمای اهل سنت) ذیل همین آیه شریفه می‌گوید: «این آیه دلالت دارد بر اینکه حسن و حسین ذریه رسول الله(ص) می باشند برای اینکه خداوند در این آیه عیسی را از ذریه ابراهیم (ع) قرار داده . این انتساب از طرف مادر است همچنین حسنین از طرف مادر ذریه رسول الله(ص) می باشند . (تفسیر کبیر، ج4، ص124)

آنگاه امام موسی کاظم (ع) فرمودند: باز هم آیه ای برایت بخوانم؟سپس آیه 61 سوره آل عمران معروف به آیه مباهله را قرائت فرمودند:

 فَمَنْ حَآجَّکَ فِیهِ مِن بَعْدِ مَا جَاءکَ مِنَ الْعِلْمِ فَقُلْ تَعَالَوْاْ نَدْعُ أَبْنَاءنَا وَأَبْنَاءکُمْ وَنِسَاءنَا وَنِسَاءکُمْ وَأَنفُسَنَا وأَنفُسَکُمْ ثُمَّ نَبْتَهِلْ فَنَجْعَل لَّعْنَةَ اللّهِ عَلَى الْکَاذِبِینَ ﴿۶۱

 هر گاه بعد از علم و دانشی که (درباره مسیح) به تو رسیده، (باز) کسانی با تو به محاجه و ستیز برخیزند، به آنها بگو: بیایید ما فرزندان خود را دعوت کنیم، شما هم فرزندان خود را، ما زنان خویش را دعوت نماییم، شما هم زنان خود را، ما از نفوس خود دعوت کنیم، شما هم از نفوس خود، آنگاه مباهله کنیم، و لعنت خدا را بر دروغگویان قرار دهیم.

آنگاه فرمودند: احدی ادعا نکرده است که در موقع مباهله در مقابل مسیحیان به امر پروردگار به غیر از علی ابن‌ابیطالب(ع)، فاطمه(س)، حسن(ع) و حسین(ع) شخص دیگری حضور نداشت؛ از این رو مراد از«أَنفُسَنَا» امیرالمؤمنین(ع) و مراد از «نِسَاءنَا» فاطمه زهرا(س) و مراد از «أَبْنَاءنَا» حسن(ع) و حسین(ع) هستند که خداوند آنها را پسران حضرت رسول(ص) خوانده است.

هارون وقتی این دلیل واضح را شنید بی اختیار گفت: احسنت یا ابا الحسن

از این استدلال امام موسی کاظم(ص) ثابت می‌شود که جمیع سادات فاطمی ذریه و اولادهای رسول الله(ص) هستند.

همچنین ابن ابی الحدید معتزلی که از بزرگان علمای اهل سنت است در شرح نهج البلاغه و ابوبکر رازی در تفسیر خود با استناد به این آیه و عبارت «أَبْنَاءنَا»  استدلال می نمایند که امام حسن(ع) و امام حسین(ع) از طرف مادر پسران رسول خدا(ص) هستند همانطور که خداوند در قرآن مجید عیسی(ع) را از طرف مادرش مریم ذریه حضرت ابراهیم(ع) خوانده است.

منبع: کتاب شبهای پیشاور


نظر شما :